קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

צפו: עשרות פלסטיניות מנעו הריסת בית ללא אלימות

שיחה מקומית
נטשה רוט
6.1.2017
https://mekomit.co.il/%D7%9E%D7%A0%D7%99%D7%A2%D7%AA-%D7%94%D7%A8%D7%99%D7%A1%D7%94-%D7%91%D7%95%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%A1/


| בכפר בודרוס יש מסורת ארוכה של התנגדות נשית לא אלימה לכיבוש. ביום רביעי השבוע עשרות נשים התייצבו בבית מיועד להריסה והדפו את החיילים

נשות הכפר הקטן בודרוס בגדה המערבית הצליחו ביום רביעי לחסום בגופן חיילים שהגיעו להרוס בית בכפרן. וידאו קצרצר מהאירוע, שצולם על ידי עיסאם רימאווי, מראה עשרות נשים פלסטיניות תושבות הכפר כשהן עומדות בשקט על מרפסות הבית ובכניסה, בעוד שג`יפים של מג`ב והצבא חונים בחוץ. בצד עומדים גם גברים מהכפר שמסתכלים על התפתחות האירוע. מה שהווידאו הקצר לא מראה הוא שאחרי זמן ממושך שהחיילים היו במקום – הם נכנעו מול המחאה הלא אלימה, וויתרו על הריסת הבית.

מחאה מהסוג הזה לא חדשה לנשות בודרוס. ב-2011 הפך המאבק של תושבות ותושבי הכפר לסמל בינלאומי עם צאת הסרט `בודרוס`, שתיעד את הפעילות המקומית נגד בניית הגדר על אדמות הכפר. (הסרט זוכה הפרסים הופק על ידי ארגון ג`אסט ויז`ן, השותף באתר שיחה מקומית). הגדר אמורה הייתה לנגוס בשטחים עצומים מאדמות הכפר, ובמסגרת העבודות עליה המדינה עמדה לעקור אלפי עצי זית.

המאבק נגד הגדר זכה לתפנית חשובה כאשר נשות הכפר התחילו להיות מעורבות בו יותר. התמונות של נשים שעומדות יחד מול בולדוזרים וג`יפים צבאיים הן בין הרגעים החזקים ביותר בסרט. בסופו של דבר מאבק התושבים ניצח: תוואי הגדר באזור הכפר שונה, ו-95 אחוז מאדמות הכפר הוחזרו אליו, ורק חמישה אחוזים נלקחו עם הגדר בתוואי החדש.

הניצחון לא הביא לסיום הצרות בכפר בודרוס. האלימות של הכיבוש נמשכה. מעצרים אלימים של פעילים פוליטיים נמשכים בכפר, כמו בכל רחבי הגדה המערבית. האלימות הגיעה לשיא בינואר 2013, כשחיילים ירו בנער סמיר עוואד בעורף והרגו אותו, לאחר שזה התחיל לעבור דרך חור בגדר, נלכד במארב, נפצע וברח מהחיילים חזרה לכיוון הכפר. בימים אלה מתנהל משפטם של החיילים, שבניגוד לאלאור אזריה לא צפויים לשבת אפילו יום אחד בכלא.

אך למרות הכל נשות בודרוס ממשיכות בדרכן. שוב ושוב הן ניצבות בפני חיילים חמושים כשהן בידיים ריקות – ולא מוותרות. התוצאה היא שלפחות עכשיו ביתו של מישהו ניצל מהריסה. ככה נראית המציאות היום-יומית של מליוני אנשים תחת כיבוש.

נטשה רוט היא עיתונאית, עורכת ואקטיביסטית. הפוסט פורסם במקור באנגלית בבלוג שלה באתר 972+, ותורגם על ידי חגי מטר.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב