קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

גנץ משקר לעצמו, והציבור הישראלי נגרר אחריו
haaretz
רוגל אלפר
03.03.2017
http://www.haaretz.co.il/gallery/television/tv-review/.premium-1.3902386

הרמטכ`ל לשעבר בני גנץ משקר לעצמו. `אני ידעתי שיהיו שם משפחות שכולות`, אמר על צוק איתן בראיון לדני קושמרו בערוץ 2, שניהם ישובים יחדיו ליד שולחן קטן על גבול עזה. `כשיצאנו בלילה למערכה הזאת ושמעתי את הפקודות בקשר וראיתי את הדמויות הולכות, ידעתי שלא כולם יחזרו`. תיאור מרגש כמעט, לא? 68 דמויות לא חזרו. וגנץ, בהתייחסו אליהן בעקבות דו`ח המבקר, קובע: `אני משוכנע שהם משוכנעים לחלוטין שהיה צורך להילחם`. זה כמובן שקר. ובהינתן ההקשר, אפשר לומר שזה אפילו שקר גס, חצוף משהו. שהרי הדו`ח מבהיר כי הקבינט כלל לא דן בחלופה מדינית למלחמה. זאת ועוד, להווי ידוע לגנץ כי המשבר הכלכלי וההומניטרי הקשה בעזה גרם לפיצוץ וכי תחת לשפר את המצב בחרה הממשלה רק להחריף את המצוקה ברצועה.

המבקר מצטט בדו`ח, שלוש פעמים, דברים שאמר שר הביטחון יעלון יומיים אחרי פרוץ המלחמה, ולפיהם ייתכן שניתן היה למנוע אותה אם ישראל היתה נותנת מענה למצוקה ברצועה מבעוד מועד. גנץ משקר לעצמו: לא היה שום הכרח לשלוח בחסות החשכה את הדמויות אל המערכה בעזה. העובדות ברורות: הקביעה שהיה צורך להילחם טעונה הוכחה, ונראה כי אפשר להפריכה בנקל. מדוע, אם כן, מכריז גנץ כי הוא משוכנע שהנופלים ובני משפחותיהם `משוכנעים לחלוטין שהיה צורך להילחם`?

כי בלי השקר הזה יסרבו `הדמויות` ליפול. לא זו בלבד שגנץ משקר, הוא אף מוסיף חטא על פשע וקובע כי `כולם, עד האחרון שבהם, לא משנה באיזה תפקיד, לא משנה באיזה נסיבות נפילה הוא נפל, בעיניי הם גיבורים מהסיבה הפשוטה שהם בחרו לשרת, הם בחרו לבוא והם בחרו להיות`. בחרו? הם לא בחרו. צה`ל אינו צבא שכירי חרב. הגיוס חובה. עצם השירות איננו גבורה כי אם מצב שנכפה על החייל על ידי המדינה. אם יערוק, יושלך לכלא. ומן הסתם חלק מהנופלים, שיצאו משוכנעים בצורך להילחם, נוכחו בהמשך באבסורד של המלחמה, במיותרות שלה, באופן שבו היא משרתת אינטרסים שאינם הגנתיים אלא אימפריאליים. גנץ משקר לעצמו ובכך מסייע לציבור הישראלי להמשיך לשקר לעצמו. להמשיך לשכנע עצמו בצורך להילחם כשאין צורך להילחם. ובהירואיות של המוות, שאינו הירואי אלא טראגי.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

לגנות או לא לגנות, זאת השאלה
בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית
בלילה בלילה כשכולם ישנים חיילים מתפרצים לבתים פלסטינים