קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

חומת הטירוף
haaretz
גדעון לוי
13.08.2017
https://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.4344678בפעם הבאה שקפצון או בלון ישוגרו מרצועת עזה לכיוון ישראל, יחל צה`ל בהנחת תקרת פלדה מעל לרצועה כדי למנוע את שיגורם של בלון או קפצון. עזה תנותק גם משמיה. הרי מדובר בביטחון מדינת ישראל. כשייפער הסדק הראשון בתקרת הפלדה ועזה שוב תשגר בלון או קפצון, תעבור מערכת הביטחון לשלב הבא: הצפת הרצועה במים עד לשקיעתה המוחלטת מתחת לפני האדמה. הרי מדובר בביטחון ישראל. עד שזה יקרה — התוכניות כבר במגירות — מסתפק צה`ל הצנוע וחסר האמצעים בקטנות: הוא בונה את ה`מכשול` החדש סביב עזה, אבי כל הגדרות ואם כל החומות שישראל מקיפה עצמה בהן, שישה מטרים לגובה ועשרות מטרים באדמה, בדיוק כמו הקפטריה בטבריה, אבל הרבה פחות מצחיק והרבה יותר מטורף. ישראל הופכת למדינה שבלבה חומה: אין דבר שהיא אוהבת יותר מלהקיף עצמה.

ההיסטוריה רצופה בשליטים מגלומניים שבנו ארמונות. המגלומניה הישראלית מסתפקת בינתיים בחומות. חומת ההפרדה וגדר המערכת, הגדר הטובה והגדר הרעה, כל הארץ גדרות. חומה ומגדל 2017: חומות ביטחון ומגדלי יוקרה. רק תנו למערכת הביטחון תירוץ והיא תקיף אותו בגדר במיליארדים. לזה תמיד יימצא הכסף. חומת אימים עם מצרים מול פליטי אפריקה וחומת הפרדה בשטחים מול יחפני דהיישה. עכשיו הגיעה השעה לשדרג גם את גדר עזה כדי לעצור את המנהרות שנכרו מתחת לקודמתה. בקרוב: גדר אלקטרונית סביב אום אל פחם, כמענה לטרור שיוצא גם ממנה.

אלוף הפיקוד בישר, הכתבים הצבאיים ציטטו באוטומטיות הנרצעת שלהם, וישראל הגיבה בפיהוק או בסיפוק. השיטה ידועה: קודם בונים דמון (המנהרות), אחר כך מוצאים לו פתרון מגלומני. הנה לנו עוד פרויקט ציוני ב–3 מיליארד שקל, אותו יקימו פועלים ממולדובה ומבקשי מקלט מאפריקה; הנה לנו עוד חומה. הפרטים נעים בין מדע בדיוני לגרוטסקה, כולל מינרל בשם בנטונייט שידולל במים, מערכת אש `רואה יורה` שתהרוג בג`וי סטיק שבידי חיילות נועזות שיזכו לתהילה בעיתונות אחרי כל הריגה, וכלובי ברזל ענקיים עם צינורות עמידים למים וחיישני התראה. רק התראה אחת חסרה במערכת הזאת: ההתראה שבפני טירוף מערכות. דונלד טראמפ בגבול מקסיקו וישראל בגבול עזה — והטירוף דומה להפליא.

יש תאונות דרכים בישראל. הן מפילות חללים הרבה יותר מכל הטרור מעזה. איש לא חשב להשקיע בכבישים כמו בצעצוע החדש של מערכת הביטחון. יש גם חולים שמתים במסדרונות. 3 מיליארד השקלים שיישפכו על הגדר בעזה יכלו להפוך את התמונה. גם שם מדובר בהצלת חיים, אבל בתי חולים אינם חלק מפולחן הביטחון ולכן איש לא יעלה על דעתו להפנות את הכסף מנחל עוז להדסה.


עזה היא כלוב שישראל מגיפה עכשיו עוד יותר את שעריו, באורח אלים, שחצני וחד־צדדי, כמו כל צעדיה מול הפלסטינים, מבניית גדר הפרדה על אדמותיהם ועד ההתנחלויות. לא קשה לנחש מה ירגישו תושבי עזה לנוכח המציאות שהולכת וסוגרת עליהם עוד יותר. לא קשה גם לנחש איזו מדינה נבנית כאן, שמקיפה עצמה לדעת בחומות. ככל קודמיו, גם הצעד האלים הזה לא יפתור דבר. הדרך היחידה להתמודד מול איום עזה היא במתן חירות לעזה. אין, לא היתה, ולא תהיה דרך אחרת. גם כשתיבנה החומה הזאת, הקבלנים יתעשרו והתושבים יחגגו, יתגלו בה הפרצות עד מהרה ושמחת תושבי העוטף שוב תבוא לסיומה.

אזרחי ישראל ראויים למה שקורה. אם השקעת ענק כה מופרכת עוברת כאן ללא כל דיון ציבורי, כי אז לא מגיעים לנו שירותי בריאות או כבישים טובים יותר. ישראל בחרה בעוד חומה וישראל תשלם.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב